RSS
 

Utrzymaj auto w dobrym stanie

13 kwi

Przeprowadzanie okresowych inspekcji samochodu jest niesłychanie ważne. Jeżeli postanawiasz odleglejszą podróż zawsze powinno się upewnić się, iż samochód gotowy jest do wyprawy. Nawet szybkie sprawdzenie stanu technicznego może przysłużyć się do zaoszczędzenia czasu, pieniędzy i zdrowia.

Nie zapominaj o sprawdzeniu wszystkich płynów, nie tylko ich poziomu a również tego jak wyglądają. Wrażenia ogólne jak odcień pomogą określić wiek i jakość płynu. Jeżeli płyn jest zabrudzony będzie to podstawa do jego wymiany.

Piana bądź mleczny wygląd może wskazywać na dostawanie się wody do silnika. Olej silnikowy powinien być tłusty, nie ziarnisty, jego zapach nie powinien przypominać spalenizny.

Zaparkuj samochód na równej powierzchni. Zaciągnij hamulec postojowy i wyjmij kluczyki ze stacyjki.

Sprawdzić pojazd pod spodem. Zwróć baczność na wszystkie uszkodzenia i brakujące komponenty. Sprawdź oznaki przecieków jak mokre plamy czy kałuże.

Sprawdź poziom oleju w motorze. Zrobić to możesz za pomocą specjalnego bagnetu sięgającego do wewnątrz bloku silnika. Pamiętaj, że przed sprawdzianem bagnet trzeba oczyścić. W razie potrzeby uzupełnij braki.

Sprawdź poziom płynu hamulcowego używając oznaczenia min/max w zasobniku. Jeżeli będzie trzeba go troszkę dolać, musisz mieć w pamięci aby użyć właściwego.

Sprawdź poziom płynu wspomagania układu kierowniczego.

Sprawdź pasy. Zwróć uwagę na pęknięcia lub wyraźne braki. W razie potrzeby trzeba je wymienić.

Sprawdź akumulator. Częstą przyczyną nieprawidłowej pracy baterii jest korozja na zaciskach, którą można usunąć. Zweryfikuj, że oba podłączenia są mocne, nie powinieneś mieć możliwość nimi poruszać po podłączeniu. Jednak zwróć czujność, aby nie dokręcać ich zbyt mocno – nie złam zacisku.

Sprawdź chłodnicę. Zwróć uwagę na poziom płynu studzącego w pojemniku przelewowym. Jeżeli będzie trzeba dolać chłodziwa upewnij się, iż zakupiony płyn jest kompatybilny z obecnie stosowanym.

Sprawdź opony. Stan ich bieżnika jak i ciśnienie – w razie potrzeby wskazane będzie dopompowanie.

Sprawdź czy klakson, wycieraczki, wentylator i wszystkie inne funkcje funkcjonują prawidłowo.

Po tej kontroli będziesz przyszykowany do podróży. Awaria może się zdarzyć zawsze jednakże w odpowiednio utrzymanym pojeździe zdarza się rzadziej, samochód będzie funkcjonował dłużej i lepiej.

Artykuł powstał dzięki assistance Radzionków

 
Komentowanie nie jest możliwe

Napisane przez w kategorii Wskazówki dla kierowców

 

Tags: ,

Komentowanie zostało wyłączone.